Posebnu pažnju svake školske godine posvećujemo Međunarodnom danu srednjoškolaca, 17.novembru. To je dan prava i dan obaveza za sve srednjoškolce. A u Srednjoj tehničkoj školi grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Ilidža dan naglašenog srednjoškolskog aktivizma.

Na inicijativu pedagoga škole Sanele Hamidović, prof. i Vijeća učenika, osmislili smo da u povodu 17.11. –nedjelja, u ponedjeljak 18.11.2019.godine do izražaja dođu učeničke vrijednosti,  ali sada u ulozi profesora.

Pedagoškom inverzijom u ponedjeljak 18.11.2019.godine učenici su realizovali nastavu, a profesori su bili u ulozi učenika. Realizacija nastave je podrazumjevala sve procese koje inače primjenjuju naši nastavnici, od pisanja pripreme za realizaciju časa do vođenja same nastave.

I za učenike i profesore je to bilo interesantno iskustvo, te su posebno učenici mogli uvidjeti ljepotu nastavničkog poziva, ali i njegovu težinu i odgovornost, a profesori su se mogli prisjetiti svojih srednjoškolskih dana u ulozi učenika.

Učenici i profesori koji su zarotirali uloge  u ponedjeljak 18.11.2019.g su:

Ime i prezime profesoraNastavni predmet Ime i prezime učenika
Sabina AgićBosanski jezik i književnost, Hrvatski jezik i književnost, Srpski jezik i književnostDeni Đemajlić I4
Sabina IsovićMatematikaAlmina Lisić i Samra Ibrahimović II1
Kada Hasanspahić Bosanski jezik i književnost, Hrvatski jezik i književnost, Srpski jezik i književnost Bakija Fatima i Horman Adna II4
Arnela RamadanovićBiologijaAdna Abazović I1
Ćamil ČengićPraktična nastavaEdina Hrustemović II2
Sabina Agić Bosanski jezik i književnost, Hrvatski jezik i književnost, Srpski jezik i književnost Harun Hadžibajrić I2
Sanida ŠemićMatematikaAnes Bostandžić i Amel Bešić I1
Arijana ČengićWeb dizajnAida Buljkić III1
Anesa TarahijaVjeronaukaNejira Hasanbegović, Emina Salčin, Ema Aganovič, Said Smajlović, Tarik Kerla i Anida Preljević IV3
Sanida ŠemićMatematikaBakir Husić I3