KONFERENCIJA O CYBER SIGURNOSTI

Prošle sedmice naša škola učestvovala je na konferenciji “Cyber sigurnost” upriličenoj povodom Međunarodnog dana žena i djevojaka u ICT industriji. Učenice lll razreda smjera multimedije Adrović Amina i Tucaković Rejhana u pratnji profesorice Azre Alijagić predstavljale su školu na konferenciji u organizaciji udruženja UNITED i inicijative Woman4cyber BiH održanoj u Hotelu Hills na Ilidži. Učenice su aktivno sudjelovale u različitim panelima i radionicama. Članice inicijative Woman4cyber BiH predstavile su vodič "Osnove cyber sigurnosti". Naše predstavnici imali su priliku upoznati se se s stručnjacima iz područja cyber sigurnosti, stvarajući vrijedne kontakte za buduće projekte i istraživanja. U nastavku slijede utisci naših učenica... Amina i Rejhana poručuju nam sljedeće: “Konferencija na kojoj smo bile zaista je bila edukativnog sadržaja i puna novih znanja. Primjetile smo da iza uspješne žene nekada stoji muškarac koji joj govori da neće uspjeti i da je put uspjeha žena još uvijek često drugačiji i teži od puta uspjeha muškarca u našem društvu. Predavačice su bile jako zanimljive, od djevojke koja je tek počela koračati u ovaj svijet, pa sve do žena koja imaju iza sebe godine života i iskustva. Nakon svega viđenog nameće nam se zaključak da su kompetentnost i znanje su ključ svega, bez obzira na spol. Žena može sve samo joj treba pružiti priliku. Ljudski um je čudo i ako je slobodan sposoban je za puno toga, neovisno o spolu! Recept za uspjeh: kompetentan mentor + etika i integritet + jaka motivacija + kontinuirani razvoj kompetencija. Iako su žene igrale ključnu ulogu u razvoju informatičkih tehnologija kroz historiju, često su bile nedovoljno priznate ili zastupljene. Njihovim pričama inspirisale su prisutne i podjelili dragocjene savjete. Zahvaljujemo se organizatorima konferencije, školi i našim profesorima na prilici koju su nam pružili da sudjelujemo u ovom važnom projektu. Nadamo se da će ova vrsta događaja postati redoviti dio našeg obrazovnog iskustva."