You are currently viewing POSJETA ŠTAMPARIJI AMOS-GRAF I-3

POSJETA ŠTAMPARIJI AMOS-GRAF I-3

Dana 9.2.2022. nakon okupljanja i dogovora učenika u školskoj učionici u 9:00h krenuli smo ka štampariji Amos graf. Po dolasku u štampariju oko 9:45h krenuli smo u obilazak. Prvo smo obišli prostorije pripreme štamparske forme sa kopirnicom. Tu smo učenike upoznali sa postupcim pripreme, snimanja, razvijanja i zaštite štamparske forme. U odjeljenju štampe učenici su prisustovali pripremi i štampi omota za brošuru. Na četverobojnoj CPC offset mašini B2 formata, vidjeli su kako se stavljaju štamparske forme na cilindre, vlaže valjci u mašini, i vrši otiskivanje sa kontrolom štampe na upravljačkom pultu.. U istom odjeljnju upoznali smo učenike sa izvlačenjem „biga“ na omotu za brošuru na HAJDELBERG cilindru za visoku štampu. Poslije obilaska odjeljenja štampe, prešli smo kroz odjeljenje dorade. U doradi su se učenici upoznali sa radom, i pokazano im je kako radi mašina za štosanje araka, falc mašina i mašina za plastificiranje. Na mašini za svijanje /falc mašina/im je demonstriran postupak falcanja (savijanja) afiše sa dva prevoja, a na mašini za plastifikaciju, plastificiranje fascikli. U odjeljenju dorade, uz izuzetnu zahvalnost i susretljivost zaposlenika firme Amos graf štamparije, pokazan je rad sabirne heftarice gdje su učenici vidjeli kako od savijenih araka koji su postavljeni na radne stanice nakon šivanja i obrezivanja izlazi gotov proizvod. Tu su još upoznati sa radom ROTOBINDERA gde je prikazano kako se arci automatski obrezuju i putem istopljenog plastičnog granulata ljepi na omot.