You are currently viewing PREDAVANJE NA TEMU AGRESIJA I ODBRANA BIH U PERIODU 1992-1995 GODINE.

PREDAVANJE NA TEMU AGRESIJA I ODBRANA BIH U PERIODU 1992-1995 GODINE.

Dana 9.11.2022. godine učenicima IV-1 i predstavnicima Vijeća učenika III i IV razreda održano je predavanje na temu Agresija i odbrana BiH u periodu 1992-1995 godine.

Predavanje je organizovalo Udruženja 4. Viteške motorizovane brigade Općine Ilidža a održao ga je predsjednik udruženja pukovnik u penziji Muhamed Nogo. Gospodin Muhamed Nogo je učenicima hronološki prezentirao početak agresije na BiH, blokadu grada Sarajeva te detaljno objasnio kako se formirala odbrana grada Sarajeva i Ilidže. Posebno se osvrnuo na formiranje 4. Viteške brigade koja je branila teritoriju Ilidže, Hrasnice i Sokolović Kolonije. Ova brigada je imala veliki značaj u odbrani jer je sprečavala ulazak agresora u opkoljeno Sarajevo, učestvovala je u izgradnji i čuvanju prohodnosti Tunela D-B, i brinula o snadbijevanju Sarajeva strujom i hranom.

Predavanju su osim učenika prisustvovali i prof. Amer Omanović i socijalna radnica Snježana Alt-Balta