You are currently viewing PREDAVANJE O PUTOVANJU  PUTEM SVILE

PREDAVANJE O PUTOVANJU  PUTEM SVILE

U četvrtak, 21.04.2022. god. na časovima Historije, učenici II1 odjeljenja su slušali predavanje Ediba Kadića i Hamze Ridžala, profesora i putopisaca o njihovom putovanju jednim dijelom prastare trgovačke mreže, koja je poznata pod nazivom Put svile. Ovim putem je sa Istoka na Zapad pristizala istočnjačka roba; začini, porculan, drago kamenje, skupocjene tkanine, među kojima je najcjenjenija bila svila, po kojoj je put i dobio svoj naziv Put svile. Ne samo da je mreža ovih puteva služila za razmjenu roba, već njima se, što je veoma važno stoljećima vršila razmjena tehničkih dostignuća i kulturnih dobara. Svoja iskustva podjelili su sa učenicima prikazom kartakog videa i kroz slikovite opise onog što su vidjeli i doživjeli na svom tromjesečnom avanturističkom putovanju o kojem će objaviti i prvi putopis u Bosni i Hercegovini pod nazivom Putem svile.