SVJETSKI DAN OSOBA SA DOWN SYNDROM

" Svakog 21.03. obilježava se Svjetski dan osoba sa Down syndrom-om koji simbolično predstavlja tri kopije na 21. hromozomu, što je karakteristično za osobe s Down syndrom-om. Cilj obilježavanja Svjetskog dana osoba sa Down syndrom-om je buđenje svijesti i razumijevanja javnosti kako bi osobe sa Down syndrom-om postali punopravni članovi našeg društva, zajednica i ravnopravno učestvovali u aktivnostima svakodnevnog života kao i svi drugi. Naše članice Mobilnog stručnog tima su na prigodan način obilježile ovaj dan kroz radionice sa našim učenicima i profesorima. Radionicama su željele da približe šta je to Down syndrom (karakteristike, mogućnosti i dostignuća osoba sa Down syndom-om), a kroz kreativni dio radionica da se približi učenicima i profesorima da smo svi različiti kao što je naš otisak prsta, ali da ipak možemo funkcionisati zajedno i biti potpora jedni drugima. Bogastvo je u različitosti."